Nowy
Co robi wermikulit?
Podłoże do akwarium roślinnego WERMIKULIT:
Wermikulit jest sterylny. Nie zawiera dodatków chemicznych. Nie gnije i nie pleśnieje.
Opakowanie: 4l
6 Przedmiot Przedmioty
Ostatnie egzemplarze!
Data dostępności: 0000-00-00
Kupując teraz ten produkt otrzymasz 1 punkt lojalnościowy. Twój koszyk wyniesie 1 punkt może być zamienione na jeden bon o wartości 0,20 zł.
Podłoże do akwarium roślinnego Wermikulit Vermiculite 4L
Co robi wermikulit?
Podłoże do akwarium roślinnego WERMIKULIT:
Wermikulit jest sterylny. Nie zawiera dodatków chemicznych. Nie gnije i nie pleśnieje.
Opakowanie: 4l
Odbiorca: :
* Pola wymagane
lub Anuluj
Jak przygotować podłoże do akwarium roślinnego z dodatkiem wermikulitu?
Przed dodaniem wermikulitu do podłoża w akwarium należy go namoczyć w wodzie i pozostawić tak na kilka dni, aby woda wsiąkła w poszczególne warstwy oraz w celu usunięcia powietrza. Wówczas wermikulit będzie tonął. Podczas tego wstępnego procesu moczenia powinno się go mieszać i lekko ugniatać w celu rozdzielenia poszczególnych ziaren. Tak przygotowany wermikulit jest gotowy do wymieszania z innymi materiałami stosowanymi jako podłoże.
Przykładowo można wykorzystać wermikulit jako pierwszą warstwę podłoża, wymieszać ja z laterytem (złote podłoże) ze względu na zawartość żelaza oraz podwójną ilością piasku krzemionkowego celem rozdzielenia masy. Można przysypać taka powierzchnie warstwa czystego piasku oraz zwykłego akwariowego żwiru. Pojedyncze ziarna wermikulitu mają tendencje do unoszenia się na wodzie i opadania na liście roślin w przypadku poruszania podłożem.
Polskie Centrum Badań i Certyfikacji z siedzibą w Warszawie (PCBC) w wyniku badań i audytów przeprowadzonych przez Oddział Badań i Certyfikacji w Pile przyznało dla produktu Podłoże do akwarium WERMIKULIT certyfikat oraz znak – jakości Q – „Najwyższa Jakość”.
JAK MOŻNA PRZYGOTOWAĆ PODŁOŻE Z WERMIKULITEM:
Razem około 23 litrów, ilość wystarczająca na dwa akwaria o powierzchni podstawy 100x50cm przy grubości podłoża 2cm.
Sposób przygotowania:
Wermikulit należ namoczyć w wodzie, trwa to około 3-4 dni, następnie wypłukać kilkukrotnie, ilość wermikulitu po moczeniu i płukaniu zmniejsza się o około 15%, należy o tym pamiętać przy wyliczaniu proporcji.
Porcję gliny umieścić w wiadrze i zalać niewielką ilością wody, około 2-3 litrów, następnie mieszać do uzyskania jednolitej zawiesiny, bez grudek i kawałków gliny, mieszanina powinna swą konsystencją przypominać kisiel.
Reszta składników nie wymaga specjalnego przygotowania.
Przyszykować odpowiedniej wielkości naczynie uwzględniając przy jego wyborze ilość składników, wygodę mieszania i możliwość odsączenia nadmiaru gliny.
Do naczynia wrzucić wermikulit, następnie wlać glinę i odczekać chwilę, aby wermikulit zdążył nasiąknąć. Następnie przechylić naczynie i poczekać parę minut, aby glina mogła się odsączyć, można nieco zgnieść wermikulit, aby proces ten przyspieszyć. Nadmiar gliny wylać z naczynia (glina nie będzie już potrzebna).
Następnie dodać węglan wapnia w stosownej ilości, wymieszać, potem wsypać ziemię i ponownie wymieszać. Na końcu dodać żwir i wymieszać jeszcze raz. Tak przygotowane podłoże można od razu umieścić w akwarium. Jego warstwa powinna mieć grubość w granicach 1-3cm. Podłoże należy przykryć żwirem o grubości minimum 4-5cm.
Kilka słów o właściwościach składników Wermikulitu.
Jego podstawową zaletą, ważną z punktu widzenia akwarysty jest jego struktura, która pozwala na zatrzymywanie w podłożu substancji odżywczych potrzebnych roślinom. Kolejną ważną kwestią jest wysokie pH 6-9 tego surowca. Ponieważ w przypadku zastosowania gleby i zachodzących w niej procesów (np., gnicie), związanych z jej zalaniem istnieje ryzyko, że pH w podłożu spadnie poniżej 4,5 (odczyn poniżej 4,5 jest śmiertelny dla korzeni). Dlatego właśnie odczyn wermikulitu zbliżony swą wartością nawet do 9 nie jest szkodliwy a wręcz przeciwnie. Z tego samego względu został użyty węglan wapnia, aby nie dopuścić do nadmiernego zakwaszenia podłoża.
Glina jak wiadomo jest bardzo bogata w żelazo a żelazo jak wiadomo jest bardzo potrzebne roślinom. Dlatego właśnie glina znalazła się wśród składników naszego podłoża. W przypadku zastosowania gliny w akwarium istnieje duże ryzyko, że dostanie się do słupa wody a co za tym idzie zabrudzi ją, oraz ważniejsze, udostępni roślinom niższym (glonom) ogromne ilości żelaza. W takim przypadku wysyp glonów jest gwarantowany. Żelazo zawarte w podłożu nie jest groźne, ponieważ dostęp do niego mają głównie rośliny wyższe. W związku z tym nie należy przesadzać z ilością gliny. Z tego właśnie względu wykorzystaliśmy wspomniane wcześniej właściwości wermikulitu. Glinę rozpuściliśmy w wodzie i nasączyliśmy nią surowiec, usuwając jej nadmiar. W gruncie rzeczy z użytych około 0,7kg gliny, w podłożu pozostało jej góra 10% a to i tak ogromne pokłady bezpiecznego żelaza.
Gleba została przeze nas użyta, ponieważ, posiada w swoim składzie wszystkie substancje odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin a co najważniejsze jest ich tyle, że wystarczą na kilka lat.
Żwiru użyliśmy po to, aby ograniczyć zgniatanie gleby przez wierzchnią warstwę żwiru, ciężar wody i dekoracji w akwarium, aby zminimalizować powstawanie stref beztlenowych. Mokrą glebę można łatwo zgnieść, żwir powinien ograniczyć ten proces.
Brak komentarzy od klienta w tym momencie.
35,80 zł
70,50 zł
42,20 zł
38,60 zł
77,30 zł
66,90 zł
58,80 zł
59,90 zł
25,50 zł
16,20 zł
14,40 zł
16,30 zł
16,30 zł
12,00 zł
13,60 zł
15,30 zł
49,20 zł
50,00 zł
140,60 zł
34,50 zł
114,60 zł
37,30 zł
77,40 zł
43,10 zł
113,20 zł
26,00 zł
42,40 zł
36,60 zł
45,00 zł
30,90 zł